Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

22 lipca 2019 r.
7:18

Jarmark Jagielloński 2019 od 16 do 18 sierpnia w Lublinie [program]

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A

Już po raz 13. Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem w Lublinie wypełnią tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Organizowany przez Warsztaty Kultury Jarmark Jagielloński przyniesie moc atrakcji. Nie tylko będzie można poznać sztukę ludową najlepszych rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej i żywą tradycję, ale też uczestniczyć w fascynujących koncertach i spotkaniach. Tegoroczna edycja święta kultury ludowej odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia i tradycja

Jarmark Jagielloński na stałe zapisał się już w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Organizowana od 13 lat przez Warsztaty Kultury impreza swoimi korzeniami sięga XV- i XVI-wiecznych Jarmarków Lubelskich, słynących na całą Rzeczpospolitą a nawet Europę. Lublin odwiedzali kupcy z najodleglejszych stron Europy i świata.

Twórcy współczesnej inicjatywy łączą tradycję historyczną Jarmarków z wymianą kulturalną i gospodarczą. Tradycyjnie podczas Jarmarku Jagiellońskiego wystawcy i rzemieślnicy prezentują wyroby rękodzielnicze z różnych stron świata. Organizatorzy przewidują uczestnictwo wystawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Węgier i Słowacji.

Na stoiskach zlokalizowanych na uliczkach Starego Miasta i Śródmieścia w Lublinie przez trzy dni będzie można odkrywać produkty rękodzielnicze i rzemieślnicze z różnych stron Europy. Wystawcy będą prezentować i sprzedawać swoje produkty, ale także na żywo pokażą, jak powstają ich wyroby.

Przejazd kury i inne atrakcje

Jarmark Jagielloński to jednak nie tylko kiermasz produktów. Od lat wydarzeniu towarzyszą wyjątkowe inicjatywy i barwne atrakcje. Jedną z nich jest parada towarzysząca przejazdowi Kury Jarmarku Jagiellońskiego, którą zobaczymy kilka razy dziennie wędrując ulicami Starego Miasta. Ten widowiskowy korowód ozdobią występy artystów z Fundacji Sztukmistrze oraz zespołu Orquestrina Trama z Hiszpanii.

Miłośnicy kinematografii będą mogli z kolei uczestniczyć w interesujących projekcjach filmowych, które w tym roku będą przebiegały pod hasłem pszczół. Seanse będą odbywać się 17 i 18 sierpnia w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a. Do tematu nawiążą również prowadzący Letniej Szkoły Pszczelarstwa, którzy 18 sierpnia o godz. 15 w Auli Klasztoru oo. Dominikanów (ul. Złota 9) opowiedzą o swojej działalności.

Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć edukacyjnych. W tym roku uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wykonać palmy wileńskie, świece z węzy pszczelej czy ozdoby ze słomy, ale będą też ambitniejsze projekty - m.in. warsztaty rzeźbienia w drewnie czy malowania na szkle. Pełen program zajęć dostępny jest na stronie internetowej Jarmarku Jagiellońskiego.

Będą też atrakcyjne wystawy prezentowane w różnych przestrzeniach Starego Miasta, m.in. na Placu po Farze, w Zaułku Hartwigów, w Bramie Krakowskiej czy Galerii Gardzienice. Dodatkowo codziennie o godz. 11 będzie można wziąć udział w spacerze po Starym Mieście.

Brodka i inne gwiazdy polskiej sceny

- Jednym z najważniejszych punktów programu od kilku lat jest koncert re:tradycja podczas, którego muzycy znani szerokiej publiczności łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej, tworząc tym samym zupełnie nową muzyczną jakość - przekonują organizatorzy.

W tym roku 16 sierpnia o godz. 19.30 na Błoniach pod Zamkiem z tradycyjnym repertuarem wystąpią wyjątkowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Koncert re:tradycja uświetnią Adam Bałdych (skrzypce) & Krzysztof Dys (fortepian) z kapelą Jana Kmity, Katarzyna Groniec i Zespół Śpiewaczy z Dobrowody (muzyka z Podlasia), Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, Brodka z Barbarą Biegun i kapelą Ficek/Blachura.

W programie także muzyka ludowa z Tracji, tradycyjna muzyka baskijska, niezwykłe litewskie pieśni sutartines czy polska muzyka tradycyjna grana do tańca.

Koncert re:tradycja to nie jedyne muzyczne wydarzenie towarzyszące Jarmarkowi. Przez cały weekend w różnych lokacjach występować będą znakomici artyści z kraju i zagranicy, m.in. Rodopi Ensemble, 'ndiaz, Trys Keturiose, Babadag, Przodku, Kanka Franka, Kapela Butrynów i wiele innych.

Zabawa dla całej rodziny

Organizatorzy zadbają także o atrakcje dla całych rodzin, szczególnie dla najmłodszych uczestników, na których będzie czekać specjalna strefa - Jarmarkowe Podwórko na Błoniach pod Zamkiem. Jest to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych.

Wieczorami, od godz. 22 do późnych godzin nocnych, na Placu Dominikańskim organizowane będą potańcówki. Do tańca przygrywać będą m.in. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Zwykli Ludzie, Kapela Janka Kmity oraz Kapela Zedel/Gromadzka/Rosik.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program Jarmarku Jagiellońskiego 2019:

Jarmark Rękodzielniczy:

16-18 sierpnia, godz. 10-18, Stare Miasto

Koncerty:

16 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Przodki
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

16 sierpnia, godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego:
- re:tradycja

17 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Kanka Franka
- Przodki
- Kapela Butrynów
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

17 sierpnia, godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego:
- Rodopi Ensemble – Scieżki Dionizosa / Tracja – Azja Mniejsza”
- 'ndiaz

18 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Kanka Franka
- Przodki
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

18 sierpnia, godz. 14, Bazylika oo. Dominikanów:
- Trys Keturiose – Pieśni rytualne pszczół

18 sierpnia, godz. 20, Plac Dominikański:
- Babadag

Spektakle, kino i spotkania:

16 sierpnia, godz. 13-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

17 sierpnia, godz. 11-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

17 sierpnia, godz. 11, Warsztaty Kultury:
- film: Wokół Pszczół
- spotkanie skrzypcowe z Janem Kmitą
- spotkanie śpiewacze z Janiną Pydo

17 sierpnia, godz. 11.30, Warsztaty Kultury:
- film: Więcej niż miód

17 sierpnia, godz. 17, Vivo!Lublin:
- Dlaczego miód jest słodki? – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych

18 sierpnia, godz. 11-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

18 sierpnia, godz. 14, Plac Dominikański:
- Dlaczego miód jest słodki? – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych

18 sierpnia, godz. 15, Klasztor oo. Dominikanów:
- spotkanie: Be with bee/ be thanks to bee

18 sierpnia, godz. 18, Warsztaty Kultury:
- film: Łowcy miodu

Potańcówki:

16-18 sierpnia, godz. 22, Plac Dominikański

Jarmarkowe Podwórko:

16-18 sierpnia, godz. 11-19, Błonia pod Zamkiem

Wystawy:

16-18 sierpnia:
- Plac po Farze: 5 minut z pszczołami
- Zaułek Hartwigów: "Jakub Smolski. Wiejski fotograf z Łuki"
- Brama Krakowska: Pająk ludowy

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia